Ako merať srdcovú frekvenciu
Nepochybne každý kto trénuje a chce zlepšiť kondíciu či spaľovať tuky, chce vidieť rýchle a efektívne výsledky. S tým je, ale okrem iného, spojené aj sledovanie Vašej srdcovej frekvencie. Je potrebné mať o nej pravidelný prehľad ako počas tréningu, tak aj mimo neho. Zistíte Vaše fyzické limity, aktuálny stav a kde sú Vaše rezervy v tréningu.
Srdcová frekvencia udáva počet tepov za minútu. Túto hodnotu môže ovplyvniť množstvo faktorov ako napríklad počasie, stres, nadmorská výška, fyzická únava, stravovanie a samozrejme kondícia cvičenca a pod. Preto je dôležité si ju pravidelne kontrolovať a spoznať Vaše telo aj po tejto stránke, pokiaľ beriete zdravý životný štýl či trénovanie vážne. Pokojová frekvencia sa pohybuje u bežného človeka v rozmedzí 65 - 75 úderov za minútu, ale u aktívneho športovca môže byť výrazne nižšia.
Na tento účel sa určite oplatí zakúpiť pre Vaše potreby adekvátneho pomocníka na meranie srdcovej frekvencie. Môžete si u nás vybrať pre indoorové aj outdoorové aktivity športtestery či fitness náramky a pod. Prípadne si môžete merať srdcovú frekvenciu prostredníctvom hand pulzov či hrudného pásu na trenažéri.
Pre lepšiu predstavu o svojej aktuálnej výkonnosti je dobré vypočítať orientačnú maximálnu hodnotu srdcovej frekvencie cez klasický vzorček (prípadne si nechať zmerať presnú maximálnu srdcovú frekvenciu cez laboratórne testy): MaxTF = ženy 226 (muži 220) – vek. Vďaka tomu tak zistíte orientačnú maximálku pre lepšiu predstavu o tréningových zónach v ktorých sa chcete pri tréningu pohybovať.
To v akej zóne sa budete pohybovať má vplyv na fyzickú kondíciu, nárast svalovej hmoty, posilnenie srdcovo-cievneho systému a spaľovanie tuku. Optimálna srdcová frekvencia by sa mala pohybovať medzi 60 – 75 % z maximálnej srdcovej frekvencie (jednoducho ju spoznáte tak, že pri aktivite nie ste zadýchaní).
Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac o športtesteroch a fitness náramkoch určite si prečítajte nášho poradcu zameraného iba na túto tému.
Ak si zakúpite trenažér či už bežecký, veslovacie trenažéry, rotopéd a pod. tak máte z pravidla dve možnosti ako merať srdcovú frekvenciu:
1.) Môžete si merať srdcovú frekvenciu prostredníctvom tzv. hand pulzov, ktoré vám pre bežný prehľad o srdcovej frekvencii úplne postačia. Vo väčšine prípadov nimi disponujú predovšetkým rotopédy, eliptické alebo crossové a bežecké trenažéry.
2.) Ideálnym a niekedy aj jediným spôsobom ako merať srdcovú frekvenciu (napr. u veslovacích trenažérov) je meranie cez hrudný pás. Niektoré trenažéry (u amerických značiek Nordictrack, Proform) využívajú bluetooth pripojenie, ale väčšina značiek (ako Tunturi, Housefit a pod.) je častejšia technológia analógového prenosu s frekvenciou 5 kHz. Dôležité je predovšetkým to, aby bola frekvencia hrudného pásu nekódovaná. Je to z dôvodu, aby ste mohli využívať ten istý hrudný pás na viacerých trenažéroch a nemuseli zakaždým kupovať nový.
Naopak pri hrudných pásoch od športtesterov ako je Polar, Garmin a pod. je frekvencia kódovaná, aby ste mali "originálny prenos" a nenarušoval Vám ho niekto iný pri tréningu. Z tohto dôvodu niekedy nie je možné kombinovať hrudné pásy od športtesterov a pod. s cardio trenažérmi.
Čo je dôležité vedieť o používaní hrudného pásu?
Predovšetkým možnosť výmeny batérií a spoľahlivosť hrudného pásu. My odporúčame v týchto prípadoch hrudné pásy SIGMA, ktoré sú za dobrú cenu, kvalitne spracované a majú práve možnosť výmeny batérií (niektoré pásy túto možnosť nemajú, takže po vybití batérie musíte zakúpiť nový pás (cca 300-400 hodín prevádzky).
Čo sa týka samotnej aplikácie pred cvičením, tak je potrebné vedieť, že pred každým tréningom musíte mať dotykové ploché elektródy na hrudnom páse navlhčené, aby boli vodivé pre presnosť signálu (to je častá chyba prečo potom zákazníkom nefunguje prenos na trenažéri). Je dobré ešte poznamenať, že pás nie je potrebné s trenažérom zakaždým párovať, po nasadení pásu sa sám s trenažérom spáruje do pár sekúnd. Po tréningu odporúčame pás zakaždým opláchnuť od potu a nečistôt vytvorených pri tréningu. Potom ho vždy dôkladne vysušte.
Upozorňujeme, že hrudné pásy by nemali používať ľudia s lekárskym implantátom, prípadne s podporným srdcovým prístrojom!